Dlaczego warto pogadać z dziadkiem?

huy-phan-100866

Nie każdy z nas ma jeszcze żyjącego dziadka. Jeśli jednak jesteś jednym z tych szczęściarzy, koniecznie wykorzystaj niesamowitą szansę, która przed Tobą staje! Pogadaj z nim o życiu.

Wiem, że nie wszyscy mamy super dziadków. Każdy człowiek ma wady, więc nie ma ludzi idealnych. Być może dziadkowie niektórych z nas mocno się pogubili. To w gruncie rzeczy nie ma jednak znaczenia, poza jakimiś skrajnymi sytuacjami, rzecz jasna. Nie musimy przecież od razu stać się najlepszymi kumplami. Nie musimy bezbłędnie się z kimś dogadywać, aby docenić jego mądrość. Każdy dziadek, nawet jeśli ma swoje wady, przeżył wiele lat na tym świecie. Oznacza to, że chcąc nie chcąc, nawet jeśli był bardzo oporny, zdobył życiową mądrość. Doświadczenie wielu lat życia, wielu porażek, problemów, smutku, wyzwań, ale też sukcesów, radości i zwycięstw stanowi niewiarygodną mozaikę mądrości.

Mądrość zaś jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. Być może drugą po miłości. To skarb, bardzo cenny, ale też bardzo rzadki. Wielu z nas ma wiedzę, wielu z nas ma inteligencję, wielu z nas ma przebiegłość, ale to nie to samo co mądrość. Chociaż pewnie w większości jesteśmy w miarę ogarniętymi ludźmi, nie jesteśmy jeszcze jakoś przesadnie mądrzy. Dwudziestokilku latek siłą rzeczy ma jeszcze niewielkie doświadczenie życiowe i księga jego życia ma zapisane dopiero pierwsze rozdziały. Wiem oczywiście, że nie dotyczy to każdego z nas. Być może Twoje życie potoczyło się tak, że masz w sercu wiele mądrości. Generalnie jednak większości z nas brakuje tej mądrości, którą zdobywa się latami doświadczenia.

Oczywiście nie każdy człowiek jest tak samo mądry. Jedni ludzie lepiej korzystają ze swojego doświadczenia i moga przekazać nam naprawdę wiele ważnych lekcji. Drudzy zaś, mimo wielu przeżytych lat, nadal mało się nauczyli. Tych pierwszych warto brać sobie za mentorów. Wobec drugich lepiej być ostrożnym. Nawet jednak jeśli na pierwszy rzut oka Twój dziadek zalicza się do drugiej grupy ludzi, to jakąś mądrość życiową posiada. Nie musimy przecież zresztą brać wszystkich jego słów za prawdę objawioną. Być może będzie to od nas wymagało umiejętności segregowania informacji. Czasem też możemy bardzo się mylić i błędnie uznać kogoś za przedstawiciela drugiej grupy, podczas gdy jest genialnym kandydatem na mentora.

Warto pogadać z dziadkiem i samemu się przekonać, ile mądrości możemy od niego otrzymać. Każda drobna rada, każde podzielenie się przemyśleniami, które powstały na bazie ponad półwiecznego doświadczenia życia, są bezcennym skarbem. Skarb ten czeka, byśmy go odkryli. Pogadajmy z dziadkiem.


Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zachęcam Ciebie do zapisania się na newsletter. Znajdziesz go w prawym górnym rogu bloga. Dzięki temu będziesz dostawał na bieżąco maile z nowymi tekstami oraz najpopularniejszymi grafikami z Instagrama i Facebooka.

Podziel się ze znajomymi! Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *