Nie bójmy się polityki

nik-macmillan-280300

Polityka ze swej natury jest czymś wyjątkowo dobrym. Porównałbym ją do działalności charytatywnej. Powinna ona bowiem polegać na pracy na rzecz swojej społeczności – lokalnej lub krajowej. To wprost wypełnienie zalecenia Boga, aby czynić sobie ziemię poddaną.

Tak wiele jest rzeczy, które mądrzy przywódcy powinni zmienić. Rzeczywistość naszego kraju, gnębionego przez pół wieku PRLu, wciąż mocno kuleje, choć oczywiście trudno zaprzeczyć, że idziemy do przodu. Na przykład miasto, w którym mieszkam, czyli Białystok, przez ostatnią dekadę rozwinęło się fantastycznie. Takich przykładów można rzecz jasna podać więcej – w wielkich bólach co prawda, ale jednak pojawiają się coraz liczniej autostrady, modernizowana jest kolej. Nadal jednak jest co zmieniać i poprawiać, chociażby w kwestii aborcji (nadal jest w trzech przypadkach legalna!), która od wczoraj znowu staje się przedmiotem debaty publicznej. Polityka jest więc bardzo istotna.

Dlaczego więc mamy jakiś dystans do polityki? Dlaczego np. posłowie Kukiz15 zarzekają się, że nie są politykami? Coś się w naszym kraju poprzestawiało i słowo polityka nie kojarzy się dobrze. Zbyt duzo jest chyba tych negatywnych emocji. Debata publiczna jest coraz mniej merytoryczna, a coraz bardziej emocjonalna. Trudno zaś szukać najlepszych rozwiązań, przeprowadzać merytoryczne analizy, próbować budować porozumienia, gdy w drugiej partii politycznej widzi się wrogów.

Jest to przykre, ale nie wolno nam zamknąć się w swoim małym świecie i narzekać tylko, jak jest źle. Powinniśmy działać. Powinniśmy czynić dobro. Powinniśmy wymagać od siebie i innych wysokich standardów. Oczywiście nie każdy musi zająć się polityką w sposób profesjonalny i zostać członkiem partii, posłem lub radnym. Nie każdy ma takie powołanie, to jasne.

Warto jednak mieć orientację w tej tematyce, aby wiedzieć, co sie dzieje w kraju i brać udział w życiu obywatelskim. Są wybory, w których warto oddać mądry głos, są obywatelskie projekty zmiany prawa, pod którymi można się podpisać, są demonstracje, w których można wyrazić swoje poparcie dla danej sprawy. Świadomość obecnej sytuacji politycznej w kraju pozwala podejmować racjonalne decyzje w tych kwestiach. A przecież w taki sposób również wpływały na otaczającą nas rzeczywistość.

Nie bójmy się polityki. Bierzmy w niej udział. W taki sposób możemy choć odrobinę zmienić świat na lepsze.


Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zachęcam Ciebie do zapisania się na newsletter. Znajdziesz go w prawym górnym rogu bloga. Dzięki temu będziesz dostawał na bieżąco maile z nowymi tekstami oraz najpopularniejszymi grafikami z Instagrama i Facebooka.

Podziel się ze znajomymi! Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *